Meksika
 1. Anasayfa
 2. Ülkeler ve Şehirler

Meksika

Meksika tarihi, Kolomb öncesi dönemden beri uzun ve zengin bir geçmişe sahiptir. Kolomb öncesi dönemde, Meksika’da çok ileri uygarlık kurulmuş, en ünlüsü Mısır’dan sonra ikinci en büyük piramit yapılarına sahip olan Maya uygarlığıdır.

1519‘da Hernán Cortés tarafından keşfedildiğinde, Meksika, Aztek İmparatorluğu‘nun merkezi olan Tenochtitlán şehri tarafından yönetiliyordu. Cortés ve rakipleri, Aztek İmparatorluğu’nu yıktı ve 1521‘de Meksika İspanyol yönetimine girdi.

İspanyol yönetimi boyunca, Meksika zengin maden kaynakları ve geniş tarım alanları nedeniyle önemli bir değerlendirme maliyeti. 1810‘da Meksika İspanyol müfettişinin kurtuluş mücadelesi başladı ve 1821‘de bağımsızlığı ilan edildi.

Sonraki aşamada, Meksika birçok kez sınır konfliktileri, iç savaşlar ve sosyal haritalarla boğuştu. 20. yüzyılın başında, Meksika, 1910‘da başlayan devrim sonucu yapılan sosyal ve ekonomik reformlarla yeniden yapılandı.

Bugün, Meksika, Kuzey Amerika’daki en büyük ekonomilerden biri ve turizm, enerji, tarım ve sanayi gibi sektörleri ile önemli bir rol oynuyor. Meksika, aynı zamanda tarihi ve kültürel keşif, güzel plajları ve cıvıl cıvıl şehir hayatı ile de şikayetler için çekici bir destinasyondur.

Meksika’nın Yüzölçümü ve Nüfusu Kaçtır? Meksika’nın Dili Nedir?

Meksika’nın nüfusu 2020 yılı tahmine verilene göre.128.649.565 kişi olarak bilinmektedir. Bununla birlikte ülkenin hem başkenti hem de en büyük şehri olarak bilinen Meksiko’nun nüfusu ise 2020 verilene göre 9.209.944 kişi olarak sayılmıştır.

Ülkenin merak edilen bir diğer özelliği ise yüzölçümü olarak biliniyor. Meksika’nın yüzölçümü 1.972.550 kilometrekare olarak bilinirken ülkede su alanlarının kapladığı alan ise yüzde 2,5 olarak biliniyor. Aynı zamanda ülkenin nüfus bakımından en kalabalık şehri olan başkent Meksiko’nun yüzölçümü ise 1.485 kilometrekaredir.

Meksika’nın resmi bir dili bulunmamaktır. Buna karşın ülkenin büyük bir çoğunluğunda İspanyolca konuşulmaktadır. Ayrıca birçok yerli dilde halk arasında konuşulmaktadır.

Türkiye’den Meksika’ya Nasıl Gidilir?

Meksika’ya Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor ama aktarmalı uçuşlarla hem Mexico City hem de Cancun, Guadalajara, Monterrey ve Tijuana gibi turistik şehirlere yaklaşık 18 saatlik bir uçak yolculuğuyla ulaşmanız mümkün.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir