TEE (Trusted Execution Environment) nedir?
 1. Anasayfa
 2. Finans Haberleri

TEE (Trusted Execution Environment) nedir?

Trusted Execution Environment (TEE) veya Güvenli Yürütme Ortamı, güvenli ve izole bir çalışma alanı sağlamak için tasarlanmış bir donanım ve yazılım kombinasyonudur. TEE, kullanıcının kimlik doğrulaması, veri koruması, kriptografi, güvenli ödeme işlemleri ve diğer güvenlik işlevleri gibi özel bir işlev seti sağlar. TEE, güvenlik önlemleri sağlamak için çeşitli cihazlarda kullanılır, örneğin akıllı telefonlar, tabletler, giyilebilir cihazlar, otomobiller, sağlık cihazları ve daha fazlası.

TEE, temel olarak iki parçadan oluşur: donanım ve yazılım. Donanım, güvenli yürütme ortamına erişim sağlayan işlemci, bellek, güvenli bir önyükleme işlemi ve diğer özellikler içeren özel bir çip veya modüldür. Yazılım, güvenli yürütme ortamına erişen uygulamaların çalışmasını sağlar. Bu yazılım, TEE‘ye özgü bir API (Application Programming Interface) kullanarak TEE‘deki işlemlere erişebilir.

TEE, güvenli bir yürütme ortamı sağladığı için, kullanıcıların kişisel verilerini, şifrelerini, kimlik bilgilerini ve diğer hassas bilgileri korur. TEE ayrıca, cihazın ana işletim sistemi veya diğer uygulamalarından bağımsız olarak çalıştığı için, kötü amaçlı yazılım veya diğer tehditlerden daha iyi koruma sağlar.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
pos-hata-kodlari_1600x912

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir