Kart sahipleri kendilerinden habersiz yapılan işlemlere itiraz etme hakkına sahip midir?
 1. Anasayfa
 2. Fraud

Kart sahipleri kendilerinden habersiz yapılan işlemlere itiraz etme hakkına sahip midir?

Evet, bir kart sahibi kendisinden habersiz yapılan işlemlere itiraz etme hakkına sahiptir. Bu işlemler, kartın çalınması veya kaybedilmesi gibi durumlarda gerçekleşebilir veya kart sahibinin bilgisi dışında yetkisiz kişiler tarafından kullanılabilir.

Kart sahibi, kendisinden habersiz yapılan işlemleri fark ettiği anda derhal banka veya finans kuruluşuna başvurarak itiraz edebilir. Bu itiraz, yapılacak inceleme sonucunda işlem yapılması gerektiği tespit edilirse, ilgili tutar kart sahibinin hesabına geri ödenir.

Kart sahibinin itiraz etmesi gereken süre ve yöntemler ülkeden ülkeye ve finans kuruluşuna göre değişebilir, bu nedenle kart sahipleri ilgili finans kuruluşunun kendi ülkesindeki mevzuatını ve işlem prosedürlerini takip etmeleri gerekmektedir.

Türkiye’ de Chargeback İtiraz Süresi

Debit kart (bankamatik kartı) ve kredi kartı sahipleri, kartlarından yapılan işlemlere (harcamalara) itiraz hakkına sahiptir. Yapılan itiraz neticesinde kart sahibi, banka tarafından haklı bulunursa tutarın işletmeden alınıp kart sahibine iade edilmesini ifade eden sürece Chargeback denir.

Chargeback itiraz süresi ise itiraz neden kodlarına göre farklılık göstermekle beraber bir işlemin karta yansımasından itibaren 540 günü geçemez.

İşlem kart hamili tarafından gerçekleşmediyse, ürün defolu veya ayıplı ise, ödeme karşılığı ürün hizmet temini sağlanmadıysa, iptal/iade edilen ürünün ücreti karta yansımadıysa işlemin karta yansıdığı tarihten itibaren 120 gün içerisinde itiraz kart bankasına iletilmelidir.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir