Okinawa Diyeti Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Diyet ve Sağlık

Okinawa Diyeti Nedir?

Okinawa diyeti, Japon adası orijinli besin öğesi içeriği zengin ve düşük enerjili bir diyettir. Okinawa bölgesinde yaşayan bireylerin dünyada en uzun yaşam beklentisi olan bireyler olduğunun tespit edilmesiyle birlikte, Okinawa diyeti 90’lı yılların sonuna doğru popülerlik kazanmaya başladı.

Geleneksel Okinawa diyeti; sebze, meyve, tam tahıl, kurubaklagiller (özellikle soya), az miktarda balık ve sınırlı miktarda yağsız et tüketimiyle karakterizebir diyettir. Geleneksel Okinawa diyeti Japon diyetine göre %20 daha az enerji içerdiği ve yüksek miktarda sarı ve yeşil yapraklı sebzeleri içermektedir. Okinanwa diyetinin temel karbonhidrat kaynağı, antioksidandan zengin ve glisemik indeksi düşük bir patates türü olan Ipomoea batatas’tır. Ancak klasik Japon diyetindeki temel karbonhidrat kaynağı pirinçtir. Ayrıca bu diyetin et, yumurta, süt ve ürünlerinin tüketiminin sınırlı olması sebebiyle doymuş yağ içeriği de oldukça düşüktür. Okinawa diyetinin yaşam süresini uzatmasıyla ilişkisinin diyetteki enerji kısıtlamasını ve besin öğesi içeriği sebebiyle olduğu belirtilmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Sağlık ve diyet hakkındaki yazılarımla bende fraudcu.com' da sizlerleyim.Sağlık ve diyet hakkında merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyarım :)

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli