“HGS borcunuz var” mesajlarına dikkat!
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

“HGS borcunuz var” mesajlarına dikkat!

Dolandırıcıların yeni yöntemi Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) oldu. Cep telefonlarına gönderilen “HGS borcunuz bulunmaktadır. İcra işlemlerinin başlatılmaması adına ödeme yapmak için linke tıklayın. AV. Hakan K…..”

“HGS borcunuz var, ödemezseniz icra başlayacak” şeklinde sahte bir avukat ismiyle rastgele SMS gönderen dolandırıcılar linke tıklayan kullanıcıları mağdur ediyor. Gönderilen SMS’te insanlara, ödenmemiş HGS borcu olduğu belirtiliyor, mesajla birlikte iletilen linke tıklanması gerektiği söyleniyor.

Borcun ödenmemesi durumunda ise icra başlatılacağı söyleniyor. Yönlendirilen sahte HGS linkine tıklayan kullanıcılardan, T.C. kimlik numarasını ve araç plakasını yazması isteniyor. Daha sonra sahte bir borç bakiyesi gösteriliyor ve sonraki sayfada kredi kartıyla borcun ödenmesi talep ediliyor. Kredi kartı bilgilerini tıklayan kullanıcı hem olmayan borcunu ödemiş hem de kart bilgilerini kendi elleri ile dolandırıcılara vermiş oluyor.

Online şikayet platformu Şikayetvar üzerinden mağduriyetlerini belirten tüketicilerden bazıları binlerce lira dolandırıldıklarını dile getirerek yardım talebinde bulunurken, sahte SMS gönderilen kimi kullanıcılar ise diğer insanları uyararak bu tuzağa düşmeyin diyor.

Yeri gelmişken tekrar belirtmeliyiz ki Şikayetvar gibi platformlar kullanıcıların olumsuz deneyimlerini diğer insanlara anlatmaları için güzel bir platformdur fakat özellikle HGS olayında olduğu gibi SMS, telefon vs. dolandırıcılıklarında sorunlarınızın çözüleceği yer değildir.

Dilerseniz ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Şikayetvar Nedir?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli