Online ve Offline PIN nedir? PIN bypass edilebilir mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Fraud

Online ve Offline PIN nedir? PIN bypass edilebilir mi?

Online ve Offline PIN, kart sahiplerinin banka kartlarını kullanırken kullanmaları gereken kişisel kimlik numaraları/şifreleridir.

Online PIN, bir POS terminali veya ATM’ye girilen PIN’i ifade eder ve işlem doğrudan kartın verilerini kullanarak onaylanır. Bu nedenle, Online PIN doğrudan işlem sırasında işlenir ve bir internet bağlantısına ihtiyaç duyar.

Offline PIN, bir EMV çipi içeren kartların işlem sırasında kullanılan PIN’leridir. EMV çipi, kart verilerinin kopyalanmasını veya çalınmasını önlemek için daha güvenli bir yöntemdir. Bu PIN, işlem sırasında doğrudan kart üzerinde doğrulanır ve bir internet bağlantısına ihtiyaç duymaz.

PIN’in bypass edilmesi, birçok yöntemle mümkündür. Örneğin, skimming cihazları kullanılarak kart verileri ve PIN kodları çalınabilir. Ayrıca, kaba kuvvet veya üçüncü taraf yazılımları kullanarak PIN’ler de tahmin edilebilir. Ancak, kart çipi kullanan EMV teknolojisi gibi güvenlik önlemleri, PIN’in güvenliğini artırır ve bu tür saldırıların riskini azaltır.

EMV Çip

Kartı teknolojisi kullanılan kredi ve banka kartları ödemelerini düzenleyen uluslararası standarttır. İsmini geliştiricilerinden alan – Europay, MasterCard ve Visa – EMV standardı, 1999’da oluşturulmuştur ve o tarihten günümüze kadar geliştirilmesine devam edilmiştir. Standardın oluşturulma amacı, bir ödeme terminalinde mikroişlemci entegre edilmiş kartlarla ödeme yapılabilmesini sağlamaktır.

Skimming Cihazı

Yasal olmayan cihazlar kullanılarak kart sahiplerinin kişisel finansal bilgilerinin elektronik yollarla çalındığı ya da kopyalandığı ileri teknoloji ürünü bir suçtur.

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli