Rönesans’ın En Çok Okunan Kahini Nostradamus Kimdir?
 1. Anasayfa
 2. Kimdir?
Trendlerdeki Yazı

Rönesans’ın En Çok Okunan Kahini Nostradamus Kimdir?

Nostradamus, 16. yüzyılda yaşamış bir Fransız hekim, astrolog ve kahindir. Michel de Nostredame olarak doğan Nostradamus, 14 Aralık 1503’te Fransa’nın Provence bölgesinde doğdu. Tıp eğitimi alarak hekim olarak çalışmaya başladı, ancak aynı zamanda astroloji ve kahinlikle de ilgilendi.

1555 yılında “Centuries” adlı kitabını yayınladı. Bu kitap, dörtlükler halinde yazılmış ve geleceği öngördüğü iddia edilen tahminler içeriyordu. Kitap, o dönemde büyük bir ilgi gördü ve günümüzde de hala popülerliğini korumaktadır. Nostradamus‘un tahminleri, şiirsel ifadelerle yapılmıştı ve yorumlanması zordu. Bazıları, Nostradamus‘un tahminlerinin gerçekleştiğine inanırken, diğerleri bunun sadece bir efsane olduğunu düşünmektedir.

Nostradamus, hayatının son yıllarında sarayda danışman olarak çalıştı ve ölümüne kadar kahinlik yapmaya devam etti. 2 Temmuz 1566’da, 62 yaşındayken öldü. Nostradamus, bugün hala birçok insan tarafından ilgi gören bir figürdür ve tahminleri hala tartışılmaktadır.

Nostradamus’ un Gerçekleşen Tahminleri

Nostradamus‘un tahminlerinin gerçekleştiği iddiaları sıklıkla ortaya atılsa da, bu iddiaların çoğu spekülasyonlardan ibarettir. Nostradamus‘un söz konusu tahminleri, genellikle şiirsel ifadelerle yapılmış olduğundan, bu tahminlerin ne kadarının gerçekleştiği veya ne kadarının yorumlanabileceği konusu tartışmalıdır. Bazıları, Nostradamus‘un tahminlerinin doğru olduğuna inanırken, diğerleri ise bunun sadece bir tesadüf olduğunu düşünmektedir. İşte bazı örnekler:

 • Fransız Devrimi: Nostradamus’un “Fransız’ın kanı akmadan önce, Sen Nehri’nin suyu kadar kanlı olacak” şeklindeki tahmini, Fransız Devrimi’nde yaşanan kanlı olaylarla ilişkilendirilir.
 • Adolf Hitler: Nostradamus’un “Üçüncü Antikrist” adını verdiği ve “kara çiftlikte doğan bir adam” olarak tarif ettiği kişi, bazılarına göre Adolf Hitler’dir.
 • 11 Eylül saldırıları: Bazıları, Nostradamus’un “iki kardeşin gölgesinde, yeni bir dünya doğacak” şeklindeki tahmininin 11 Eylül saldırılarını işaret ettiğini düşünmektedir.

Ancak, Nostradamus‘un tahminleri ile ilgili çoğu iddia, gerçekçi bir temele dayanmamaktadır ve sadece spekülasyondan ibarettir. Bu nedenle, Nostradamus‘un gerçekleşen tahminleri hakkında kesin bir kanıya varmak zordur ve bu tahminlerin gerçekleşip gerçekleşmediği hala tartışmalıdır.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji
Paylaş
İlginizi Çekebilir
salvador-dali-kimdir-hayati-eserleri-ve-tablolari-blog_1600x1066

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir