Kimlik Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?
  1. Ana Sayfa
  2. Bir Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Kimlik Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Eskiden nüfus cüzdanımızı kaybettiğimizde gazeteye ilan verme, karakola bildirme vs. vs. gibi uzun ve yorucu bir takım prosedürlerle meşgul olmak zorunda kalıyorduk. Artık yeni çipli kimlik kartı ile birlikte bu uzun ve meşakkatli prosedüre de gerek kalmadı.

Peki Yeni Çipli Kimlik Kartı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

e- devlet kapısı üzerinden veya yurt içinde Alo 199 numaralı çağrı merkezi aranarak kartın iptali yapılmalı ya da yeniden kimlik kartı başvurusu için yurt içinde nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklerimize kimlik kartı başvurusu yapılmalıdır.

Kaybolan Kimlik İçin Gerekli Belgeler

Çipli kimlik kartının kaybolması durumunda yeni başvuru için gerekli belgeler;

  • Son 6 ay içerisinde çektirdiğiniz toplam 3 adet biyometrik fotoğrafınız,
  • Kimlik kartı yerine geçebilecek kimlik bilgilerinizin bulunduğu resmi bir belge. (Ehliyet, evlilik cüzdanı, pasaport, görev kimliği, öğrenci kimliği gibi.)
  • Eğer 15 yaşından küçük birinin kimliği değişecekse annesi ve babasının gelmesi yeterli olmakla birlikte biyometrik fotoğraf da ihtiyaç yoktur. İstek dahilinde kimlikte fotoğraf bulunabilir. Ayrıca yukarıda istenen kimlik yerine geçecek belgeler de getirilmelidir.
  • 15 ile 18 yaşında kişiler için ise yine kimlik yerine geçerli belge, son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf gerekliyken kişinin velisi de yanında bulunmalıdır.

Ayrıca 01.01.2022 tarihi itibariyle; Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 37,50 TL kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 75 TL alınmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli