Dijital Slip Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Bankalar

Dijital Slip Nedir?

Dijital slip, geleneksel fiziksel bir alışverişte kullanılan kağıt veya plastik tabanlı slip (makbuz) belgesinin dijital ortamda temsil edilen bir versiyonudur. Bu, özellikle elektronik ticaret ve dijital ödeme yöntemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan bir kavramdır.

Dijital bir slip, bir alışverişin ayrıntılarını içerir ve alıcıya satın alma işleminin bir onayını sağlar. Fiziksel bir slip gibi, dijital slip de temelde bir satışın veya ödemenin kanıtı olarak kullanılır. Ancak fiziksel slipin aksine, dijital slip elektronik ortamda saklanır, paylaşılır ve işlenir.

Dijital slip genellikle bir e-posta, metin mesajı veya çevrimiçi bir hesapta sunulabilir. Satın alma tarihini, saatini, ürün veya hizmetin adını, fiyatını ve diğer ilgili bilgileri içerebilir. Dijital slip, alıcıya bir referans olarak hizmet eder ve gerektiğinde iade, garanti talepleri veya muhasebe amaçları için kullanılabilir.

Dijital slip, kağıt tabanlı slip belgelerinin yerini almaya başlamıştır çünkü daha pratik, kolay paylaşılabilir ve elektronik ortamda daha iyi izlenebilir. Ayrıca, dijital slip, çevre dostu bir alternatif olarak da kabul edilir çünkü kağıt tüketimini azaltır ve baskı maliyetlerini ortadan kaldırır.

Türkiye’ de Dijital Slip Dönemi Başlıyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), POS cihazlarında kullanılan kâğıt miktarının azaltılması hedefiyle yeni bir düzenlemeyi hayata geçirdi. Düzenleme kapsamında, kartlı alışveriş işlemlerinde kağıt slip almak istemeyen kart kullanıcılarının bu belgeleri dijital olarak alabilmesi ve saklayabilmesi mümkün hale gelecek.

BDDK tarafından yapılan düzenlemede dijital slip dönemi;

 • Kartı çıkaran banka ile kartı işleme alan bankanın aynı olduğu durumlarda yapılan işlemler için en geç 1 Eylül 2023’te,
 • Kartı çıkaran banka ile kartı işleme alan bankanın farklı olduğu durumlarda yapılan işlemler için ise en geç 1 Aralık 2023’te uygulanmaya başlayacak.

Dijital Slip teknolojisiyle birlikte kartlarınıza ait sliplerinize hızlıca ulaşabilir, harcamalarınızın iade ve garanti sürelerini kolayca takip edebilirsiniz!

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir