Loading...
tr usd
USD
0.08%
Amerikan Doları
32,50 TRY
tr euro
EURO
-0.12%
Euro
34,69 TRY
tr chf
CHF
0.28%
İsviçre Frangı
35,72 TRY
tr cny
CNY
0.12%
Çin Yuanı
4,50 TRY
tr gbp
GBP
-1.04%
İngiliz Sterlini
40,29 TRY
bist-100
BIST
1.77%
Bist 100
9.693,46 TRY
gau
GR. ALTIN
0.5%
Gram Altın
2.496,86 TRY
btc
BTC
0.05%
Bitcoin
64.976,59 USDT
eth
ETH
0.58%
Ethereum
3.174,21 USDT
bch
BCH
-0.74%
Bitcoin Cash
511,62 USDT
xrp
XRP
0.97%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
0.39%
Litecoin
85,37 USDT
bnb
BNB
1.18%
Binance Coin
577,59 USDT
sol
SOL
-0.18%
Solana
150,97 USDT
avax
AVAX
-0.93%
Avalanche
37,95 USDT

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan günümüze kadar görev yapmış olan başbakanların listesi şu şekildedir:

  1. Mustafa Kemal Atatürk: 3 Mayıs 1920 – 24 Ocak 1921 (Milletlerarası İstanbul Hükümeti Başkanı olarak)
  2. Fethi Okyar: 3 Mart 1921 – 4 Mayıs 1921
  3. Kazım Karabekir: 14 Mayıs 1921 – 5 Ağustos 1922
  4. Rauf Orbay: 5 Ağustos 1922 – 3 Kasım 1922
  5. İsmet İnönü: 3 Kasım 1922 – 24 Ocak 1923 (TBMM Hükümeti Başkanı olarak)
  6. İsmet İnönü: 1. Dönem – 11 Şubat 1925 – 1. Dönem – 1 Mart 1935 (Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı olarak)
  7. Celâl Bayar: 1. Dönem – 25 Şubat 1937 – 1. Dönem – 25 Nisan 1939
  8. Refik Saydam: 1. Dönem – 9 Temmuz 1939 – 1. Dönem – 25 Ocak 1942
  9. Şükrü Saraçoğlu: 1. Dönem – 9 Şubat 1942 – 1. Dönem – 7 Temmuz 1946
  10. Recep Peker: 1. Dönem – 8 Temmuz 1946 – 1. Dönem – 10 Eylül 1947
  11. Hasan Saka: 1. Dönem – 10 Eylül 1947 – 1. Dönem – 22 Mayıs 1950
  12. Adnan Menderes: 1. Dönem – 22 Mayıs 1950 – 2. Dönem – 27 Mayıs 1960 (Türkiye Cumhuriyeti’nin son başbakanı oldu ve 27 Mayıs 1960 askeri darbesinin ardından görevinden alındı.)
  13. Cemal Gürsel: 27 Mayıs 1960 – 25 Ekim 1961 (Askeri hükümet döneminde geçici olarak başbakanlık yaptı.)
  14. İsmet İnönü: 2. Dönem – 25 Ekim 1961 – 2. Dönem – 20 Şubat 1965
  15. Suat Hayri Ürgüplü: 2. Dönem – 27 Ekim 1965 – 2. Dönem – 5 Ocak 1966
  16. Süleyman Demirel: 1. Dönem – 27 Ocak 1966 – 1. Dönem – 12 Mart 1971, 3. Dönem – 21 Ekim 1975 – 4. Dönem – 21 Temmuz 1977 (Toplamda 4 dönem başbakanlık yaptı.)
  17. Ferit Melen: 2. Dönem – 26 Mart 1971 – 2. Dönem – 3 Nisan 1972
  18. Nihat Erim: 2. Dönem – 11 Nisan 1972 – 2. Dönem – 17 Kasım 1972
  19. Faik Ahmet Barutçu: 2. Dönem – 17 Kasım 1972 – 2. Dönem – 22 Mayıs 1973
  20. Bülent Ecevit: 1. Dönem – 26 Ocak 1974 – 1. Dönem – 17 Kasım 1974, 2. Dönem – 21 Temmuz 1977 – 4. Dönem – 5 Ocak 1978 (Toplamda 4 dönem başbakanlık yaptı.)
  21. Süleyman Demirel: 5. Dönem – 12 Kasım 1979 – 6. Dönem – 7 Nisan 1980
  22. Bülend Ulusu: 7 Nisan 1980 – 12 Eylül 1980 (Askeri hükümet döneminde geçici olarak başbakanlık yaptı.)
  23. Turgut Özal: 1. Dönem – 13 Aralık 1983 – 2. Dönem – 13 Mayıs 1986 (Toplamda 2 dönem başbakanlık yaptı.)
  24. İsmet İnönü: 3. Dönem – 9 Kasım 1961 – 3. Dönem – 24 Aralık 1963
  25. Yıldırım Akbulut: 7. Dönem – 21 Kasım 1989 – 7. Dönem – 23 Haziran 1991
  26. Mesut Yılmaz: 8. Dönem – 23 Haziran 1991 – 8. Dönem – 25 Haziran 1993, 10. Dönem – 30 Haziran 1997 – 11. Dönem – 11 Ocak 1999 (Toplamda 3 dönem başbakanlık yaptı.)
  27. Süleyman Demirel: 12. Dönem – 25 Haziran 1993 – 12. Dönem – 6 Mart 1996
  28. Necmettin Erbakan: 13. Dönem – 28 Haziran 1996 – 13. Dönem – 30 Haziran 1997
  29. Abdullah Gül: 14. Dönem – 18 Kasım 2002 – 16 Mart 2003 (Geçici hükümet döneminde geçici olarak başbakanlık yaptı.)
  30. Recep Tayyip Erdoğan: 14. Dönem – 14 Mart 2003 – 17. Dönem – 14 Temmuz 2007, 18. Dönem – 29 Ağustos 2014
  31. Ahmet Davutoğlu: 28 Ağustos 2014-25 Ağustos 2015, 25 Ağustos 2015-24 Kasım 2015, 24 Kasım 2015-24 Mayıs 2016
  32. Binali Yıldırım: 24 Mayıs 2016-9 Temmuz 2018

Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanları, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren hükümetin başında yer alan isimlerdir. Türkiye’de 2018 yılında yapılan referandum sonucu parlamentarizmden başkanlık sistemiyle yönetilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesiyle birlikte başbakanlık makamı kaldırılmış ve Türkiye’nin başında bir başkan bulunmaktadır. Bu nedenle, son başbakan olan Binali Yıldırım, 2018 yılında görevini tamamlamıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir