Agnostisizm Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Bir Bilgi

Agnostisizm Nedir?

Agnostisizm, bilgi sahibi olmanın, özellikle teistik veya ateistik inançlarla ilgili olarak kesin bir bilgiye ulaşmanın mümkün olmadığını ileri süren bir felsefi ve epistemolojik tutumdur. Agnostisizm terimi, Yunanca “agnostos” kelimesinden türetilmiştir ve “bilinmez” veya “anlaşılamaz” anlamına gelir.

Agnostisizm, teistik inançları (Tanrı veya tanrılar inancı) veya ateistik inançları (tanrı veya tanrıların olmadığı inancı) kabul etmeyen ve bunların doğruluğunu veya yanlışlığını kanıtlamaktan kaçınan bir yaklaşımdır. Agnostikler, varlığını veya yokluğunu tartıştıkları konuların bilinemez olduğunu düşünerek, kesin bir kanıya varmaktan kaçınırlar.

Agnostisizm, bilgi ve inanç kavramları arasında bir ayrım yapar. Agnostikler, inançlarına dair kanıtların yetersiz olduğunu düşünerek, herhangi bir teistik veya ateistik inanç sistemini kabul etmeden önce daha fazla bilgi veya kanıt ararlar. Agnostisizm, insanın bilgi sınırlılıklarını ve kesin bilgiye ulaşmanın zorluğunu vurgular.

Bu nedenle, agnostikler genellikle şu tür ifadeleri kullanabilirler: “Tanrı’nın varlığı veya yokluğu hakkında kesin bir şey söyleyemem”, “Bilgi eksikliği nedeniyle inançsızım” veya “Kanıtlar yetersiz olduğu için bir inanca sahip değilim.”

Agnostisizm, farklı düşünceleri içeren bir spektrumda yer alabilir ve bir kişi agnostik olduğunda, bu durumda inançlarına veya dünya görüşüne bağlı olarak farklı şekillerde ifade edilebilir.

 • 1
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazmayı seviyorum ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
a288_jpg_2020_10_7_b8b136b9-4954-4c69-834f-68be5252dc32_1600x800

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir