İyi Bir Kavun Ve Karpuz Nasıl Seçilir?
 1. Anasayfa
 2. Bir Bilgi

İyi Bir Kavun Ve Karpuz Nasıl Seçilir?

İyi bir kavun veya karpuz seçmek için dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları vardır. Hem kavun hem de karpuz taze ve lezzetli olmalıdır. Aşağıda, kavun ve karpuz seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları bulabilirsiniz:

Kavun Seçerken:
 1. Koklama: Kavunun olgun ve tatlı olup olmadığını anlamak için koklamak önemlidir. Kavunun tatlı, ferahlatıcı bir koku yayması gerekir.
 2. Renk ve Doku: Kavunun dış kabuğu, olgunlaşmış ve tatlı olduğunda sarımsı veya altın sarısı renkte olacaktır. Ayrıca, pürüzsüz ve lekesiz bir dış yüzeye sahip olmalıdır.
 3. Şekil ve Ağırlık: Kavunun iyi bir şekle sahip olması ve homojen bir ağırlığa sahip olması tercih edilir.
 4. Boşluk: Kavunun kabuğunda yumuşak veya çökük bölgeler veya boşluklar olmamalıdır. Bu, iç kısmın bozulmuş olabileceğine işaret edebilir.
 5. Kavunun Gövdesi: Kavunun sapı çevresindeki bölge yumuşak olmamalıdır. Eğer sap etrafında çürüme belirtileri varsa, kavun muhtemelen taze değildir.
Karpuz Seçerken:
 1. Renk: Karpuzun dış kabuğu olgun ve tatlı olduğunda parlak yeşil veya mat koyu yeşil renkte olacaktır.
 2. Şekil ve Boyut: İyi bir karpuz düzgün bir şekle sahip olmalıdır. Yuvarlak, oval veya silindir şeklinde olabilir. Ayrıca, tercihen büyük ve ağırdır.
 3. Ses Testi: Karpuzun olgun ve tatlı olduğunu anlamak için karpuza hafifçe vurarak sesini dinleyin. İyi bir karpuz sağlam ve boşluk içermeyen bir seste tok bir ses çıkarır.
 4. Alt Kısmı: Karpuzun alt kısmında sararmış bir leke olmamalıdır. Bu, karpuzun yere oturduğu süre boyunca oluşan olgunlaşma belirtisi olabilir.
 5. Leke ve Hasarlar: Karpuzun kabuğunda büyük çürük veya kesikler olmamalıdır. Ayrıca, düzensiz çatlaklar veya izler de olmamalıdır.

Her iki meyveyi seçerken de satın aldığınız yerin güvenilirliğini ve meyvelerin taze olduğundan emin olmak için güvenilir satıcılardan alışveriş yapmayı tercih etmeniz önemlidir. Ayrıca, meyveleri kesip tadabilir veya içlerine bakabilirsiniz. Eğer kavun veya karpuz tadı veya görünümü açısından iyi değilse, başka bir seçenek deneyebilirsiniz.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 1
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazmayı seviyorum ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir