Apollo 11 Ay Görevi
 1. Anasayfa
 2. Tarih

Apollo 11 Ay Görevi

Apollo 11 Ay görevi, tarihte önemli bir dönüm noktası olan ve Ay’a insanlı inişi gerçekleştiren ilk görev olarak bilinir. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından düzenlenen bu görev, astronot Neil Armstrong, Edwin “Buzz” Aldrin ve Michael Collins tarafından gerçekleştirilmiştir.

Görev, 16 Temmuz 1969’da Florida, Kennedy Uzay Merkezi’nden Saturn V roketiyle başlamıştır. Apollo 11 mürettebatı, Ay’a doğru yol alırken, görevin komuta modülü “Columbia” ve lunar modülü “Eagle” olarak adlandırılan iki bölümden oluşuyordu. Michael Collins, komuta modülünde yörüngede kaldı ve Ay yüzeyine inmeyen pilot olarak görev yaptı. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin ise Eagle lunar modülü ile Ay yüzeyine iniş yapmak üzereydiler.

20 Temmuz 1969’da, Eagle lunar modülü Ay yüzeyine başarıyla iniş yaptı. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, “Deniz Kurbağası” olarak adlandırılan Ay yüzeyine ilk adımı attılar ve tarihe geçen ünlü sözleriyle “Bir adam için küçük bir adım, insanlık için büyük bir sıçrama” dediler. Bu an, tüm dünyada büyük bir heyecan ve coşkuyla kutlandı.

Astronotlar, Ay yüzeyinde toplamda yaklaşık 2,5 saat geçirdiler ve bilimsel deneyler yaptılar. Ayrıca Ay yüzeyinden toprak ve taş örnekleri topladılar. Görev başarıyla tamamlandıktan sonra, Eagle modülü tekrar komuta modülüne katılarak 24 Temmuz 1969’da dünyaya dönüş yapmak üzere Ay yüzeyinden ayrıldı.

Apollo 11, Ay’a yapılan altı Apollo misyonundan ilki olup, insanlı Ay keşiflerinin başlangıcını temsil etmektedir. Bu görev, bilimsel keşiflerin yanı sıra insanlığın sınırlarını zorlamak ve uzaydaki başarıları mümkün kılacak teknolojilerin geliştirilmesine yönelik bir adımdı. Apollo 11, uzay keşfinin en önemli kilometre taşlarından biri olarak tarih kitaplarında yerini almıştır.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir