Newton Kimdir?
 1. Anasayfa
 2. Bir Bilgi

Newton Kimdir?

Sir Isaac Newton, 25 Aralık 1642’de İngiltere’nin Lincolnshire bölgesinde doğmuş ve 20 Mart 1727’de Londra’da hayatını kaybetmiş İngiliz matematikçi, fizikçi ve astronomdur. Newton, tarihte en önemli bilim insanlarından biri olarak kabul edilir ve bilimin gelişimine yaptığı büyük katkılarla modern bilimin temellerini atmıştır.

Newton’un en ünlü çalışmalarından bazıları şunlardır:
 1. Evrensel Çekim Yasası: Newton, 1687 yılında “Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica” (Matematiksel İlkelerin Doğa Felsefesi) adlı kitabında, nesneler arasındaki çekim kuvvetini açıklayan evrensel çekim yasasını formüle etmiştir. Bu yasa, kütleçekim kavramının temelini oluşturmuş ve gezegenlerin hareketi ve yörüngeleri gibi birçok fenomenin açıklanmasına katkı sağlamıştır.
 2. Diferansiyel ve Integral Hesap: Newton, matematikteki büyük başarılarından biri olan diferansiyel ve integral hesabı geliştirmiştir. Bu matematiksel yöntemler, günümüzde fizik, mühendislik ve diğer bilim alanlarında yaygın bir şekilde kullanılır.
 3. Optik: Newton, beyaz ışığın prizma tarafından kırılarak spektrum oluşturduğunu ve renklerin doğasını incelemiştir. Ayrıca teleskopların gelişimine katkı sağlamış ve kırılma ile ilgili çalışmalar yapmıştır.

Newton, bilimsel araştırmalarının yanı sıra, soyut fikirleri ve spekülatif düşünceleri de geliştirmiştir. Kendisi bir alkimist olarak da tanınır ve mistik inançlarla da ilgilenmiştir. Matematiksel yetenekleri ve bilimsel katkıları sayesinde 17. yüzyılın sonlarında ve 18. yüzyılın başlarında Avrupa’da bilimde bir devrim yaratmıştır. Newton’un çalışmaları, bilimin yöntemsel bir şekilde uygulanmasının ve doğa olaylarının matematiksel olarak açıklanabilmesinin önemini vurgulamış ve bilim dünyasının temelini oluşturmuştur.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir