Truman Sendromu Nedir? 
 1. Anasayfa
 2. Bir Bilgi

Truman Sendromu Nedir? 

“Truman Sendromu” veya “Truman Show Delüzyonu”, gerçeklikten aykırı bir inanç veya saplantılı düşüncelerle karakterize psikolojik bir durumdur. Bu durum, 1998 yılında ortaya çıkan ve “The Truman Show” adlı filmden esinlenerek adlandırılan bir psikiyatrik fenomendir.

“The Truman Show”, başrolünde Jim Carrey’nin oynadığı bir filmidir. Filmde, ana karakter Truman Burbank’ın hayatının bir televizyon dizisinde olduğu, çevresindeki herkesin oyuncu olduğu ve kendisine yönelik her şeyin sahte ve düzenlendiği gerçeğini fark etmesi anlatılmaktadır. Truman Show Delüzyonu, izleyicinin kendi yaşamının ve çevresindeki insanların gerçekliğini şüpheyle sorgulaması ve onların kendisi için oynadığı bir oyun olduğu inancıyla benzerlik gösterir.

Truman Sendromu, tipik olarak psikiyatrik bozukluklar arasında yer almaz ve nadir görülen bir durumdur. Genellikle şizofreni spektrum bozuklukları, paranoid bozukluk ve bazı psikotik bozukluklarla ilişkilendirilir. Bireylerde gerçeklikle ilgili ciddi bir kayıp yaşandığında veya kendilerine yönelik tuhaf inançlar geliştirdiklerinde görülebilir.

Truman Sendromu olan kişiler, sürekli olarak kendilerini izlendiğini, dünyanın sahte olduğunu, etraflarındaki herkesin oyuncu olduğunu veya bir komplo içinde olduklarını düşünebilirler. Bu düşünceler, kişinin sosyal ve işlevsel yaşamını etkileyebilir ve ciddi stres ve rahatsızlık yaratabilir.

Bu tür düşüncelere sahip olan kişilerin tedavisi, psikiyatrist veya psikolog tarafından yapılmalıdır. Psikoterapi, antipsikotik ilaçlar ve destekleyici tedaviler, bu tür psikolojik belirtileri olan kişilere yardımcı olmak için kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki, psikolojik belirtileri olan her bireyde doğru bir değerlendirme ve tedavi için uzman yardımı almak önemlidir.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji
Paylaş
İlginizi Çekebilir
epistemoloji-nedir_1600x880

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir