ABD Doları Dünya Ekonomisine Ne Zaman ve Nasıl Hakim Oldu?
 1. Anasayfa
 2. Finans Haberleri

ABD Doları Dünya Ekonomisine Ne Zaman ve Nasıl Hakim Oldu?

ABD Doları‘nın dünya ekonomisine hakimiyeti, 20. yüzyılın ortalarında ve sonlarında önemli bir şekilde artmıştır. Bu dönemde ABD’nin ekonomik ve siyasi etkisi büyümüş, bunun sonucunda da ABD Doları uluslararası rezerv para birimi olarak ve ticaretin yaygın kabul gören bir aracı olarak öne çıkmıştır.

İşte ABD Doları’nın dünya ekonomisine hakimiyetinin ana aşamaları:
 1. Bretton Woods Anlaşması (1944): İkinci Dünya Savaşı’nın sonlarına yaklaşılırken, 1944 yılında Bretton Woods, New Hampshire’da bir konferans düzenlendi. Bu konferansta, dünya ekonomisinin yeniden yapılandırılması ve istikrarın sağlanması amacıyla bir dizi anlaşma imzalandı. Bu anlaşmalardan biri de ABD Doları’nın altına sabitlendiği bir döviz kur sistemini öngören Bretton Woods Anlaşması idi. Bu anlaşma, ABD Doları’nı diğer para birimleri karşısında değerli kılmış ve uluslararası ticaretin büyük bir kısmı dolar cinsinden gerçekleştirilmeye başlanmıştır.
 2. Marshall Planı (1948-1952): ABD’nin Avrupa’ya ekonomik yardım sağlamayı amaçlayan Marshall Planı, Avrupa ekonomilerini yeniden inşa etmeye ve ABD ile yakın ekonomik ilişkiler kurmaya yardımcı oldu. Bu durum, doların uluslararası önemini artırdı.
 3. Altın ve Dolar Arasındaki İlişkinin Sonu (1971): 1971 yılında ABD Başkanı Richard Nixon, ABD Doları’nı altına sabitleyen Bretton Woods Anlaşması’nın uygulamasını sonlandırdı. Bu adım, doların altına dayalı sabit döviz kur sisteminden ayrılması anlamına geliyordu. Bunun sonucunda, dolar serbest dalgalı döviz kurlarına geçti ve diğer para birimleri karşısındaki değeri piyasalar tarafından belirlenmeye başlandı.
 4. Petrol Ticaretinde Doların Rolü (1970’ler): OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) üyeleri, petrolün fiyatını dolar cinsinden belirlemeye ve dolarla ticaret yapmaya başladılar. Bu, petrol rezervleri ve ticareti için doların daha fazla kullanılmasını teşvik etti.
 5. Doların Küresel Rezerv Para Birimi Olarak Güçlenmesi: 1980’lerden itibaren, ABD Doları dünya ekonomisinin başlıca rezerv para birimi haline geldi. Merkez bankaları ve uluslararası finansal kuruluşlar, rezerv varlıklarının büyük bir kısmını dolar cinsinden tutmaya başladılar.

Bugün, ABD Doları hala dünya ticaretinin ve finansal sistemlerin büyük bir bölümünde hakimiyetini sürdürmektedir. Birçok ülkenin dış ticaretinde ve uluslararası rezervlerinde dolar kullanması, ABD’nin ekonomik ve siyasi gücünün yanı sıra, doların güvenilir ve likit bir varlık olmasından kaynaklanmaktadır.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazmayı seviyorum ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
1419f7ff2cde420dbb40d7f9efdd3392_1600x900

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir