Kalıtsal Fetal Hastalıklar Nelerdir?
 1. Anasayfa
 2. Diyet ve Sağlık

Kalıtsal Fetal Hastalıklar Nelerdir?

Kalıtsal fetal hastalıklar, anne ve babadan gelen genetik faktörler nedeniyle fetüsün (gelişmekte olan bebek) genetik materyalindeki anormallikler sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. Bu hastalıklar, genellikle doğum öncesi dönemde tespit edilebilir ve bebek doğduğunda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. İşte bazı kalıtsal fetal hastalık örnekleri:

 1. Down Sendromu (Trizomi 21): En yaygın kalıtsal fetal hastalıklardan biridir. 21. kromozomun üç kopyasıyla karakterizedir. Zeka düzeyinde ve fiziksel özelliklerde farklılıklara yol açabilir.
 2. Trizomi 18 (Edwards Sendromu): 18. kromozomun üç kopyası nedeniyle oluşur. Ciddi gelişimsel ve sağlık sorunlarına yol açar, bebekler genellikle yaşamın ilk yılında hayatlarını kaybeder.
 3. Trizomi 13 (Patau Sendromu): 13. kromozomun üç kopyası nedeniyle oluşur. Beyin ve kalp sorunları gibi ciddi sağlık problemleri görülebilir.
 4. Kistik Fibrozis: Kalıtsal olarak aktarılan bir hastalıktır. Solunum yolları, sindirim sistemi ve diğer organları etkiler. İleri yaşlarda solunum ve sindirim sorunlarına yol açabilir.
 5. Tay-Sachs Hastalığı: Merkezi sinir sisteminde lipid birikimine neden olan genetik bir bozukluktur. Bebekler normalde yaşamlarının ilk yılında semptomlar göstermeye başlar ve hastalık genellikle erken yaşta ölümle sonuçlanır.
 6. Fenilketonüri (PKU): Protein metabolizmasındaki bir bozukluk sonucu fenilalanin birikimine neden olur. Tedavi edilmezse zeka geriliği ve nörolojik problemlere yol açabilir.
 7. Hemofili: Kanın pıhtılaşma yeteneğini etkileyen kalıtsal bir hastalıktır. Kanamaya yatkınlık ve eklem sorunlarına neden olabilir.
 8. Mukopolisakkaridozlar: Enzim eksiklikleri nedeniyle vücutta biriken mukopolisakkaritlerden kaynaklanır. Büyüme gelişme sorunları, yüz özelliklerinde değişiklikler ve organ hasarıyla sonuçlanabilir.
 9. Siklojen hastalıklar: Farklı enzim eksiklikleri sonucu amino asitlerin parçalanmasının engellendiği kalıtsal hastalıklardır. Organ hasarı, nörolojik sorunlar ve gelişme geriliği görülebilir.

Bu sadece bazı örneklerdir ve kalıtsal fetal hastalıkların geniş bir yelpazesi vardır. Bu tür hastalıkların tespiti ve yönetimi için hamilelik sürecinin dikkatlice izlenmesi önemlidir. Eğer kalıtsal hastalık riski taşıdığınızı düşünüyorsanız, bir genetik danışman veya tıbbi uzman ile görüşmek en iyisidir.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Sağlık ve diyet hakkındaki yazılarımla bende fraudcu.com' da sizlerleyim.Sağlık ve diyet hakkında merak ettiklerinizi çekinmeden sorabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyarım :)

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir