Komünistler’in kurşuna dizdiği Rus Çarı
 1. Anasayfa
 2. Kimdir?

Komünistler’in kurşuna dizdiği Rus Çarı

1917 Bolşevik Devrimi sonucunda Rusya’da iktidarı ele geçiren Bolşevik Partisi (Komünistler), Romanov Hanedanı’nın son hükümdarı olan II. Nikolay’ı ve ailesini idam etti. Bu idam, 20. yüzyılın en önemli tarihsel olaylarından biridir ve Romanov Hanedanı’nın sonunu simgeler.

İlginç Bilgiler:

 1. Çocukluk ve Eğitim: II. Nikolay, 18 Mayıs 1868’de doğdu. Eğitimi özel öğretmenler ve mentörler tarafından verildi. Çocukken özellikle tıp ve tarih konularına ilgi duydu.
 2. Aile Yaşamı: II. Nikolay, Almanya İmparatoriçesi olan Alexandra ile evlendi. Beş çocukları oldu: Olga, Tatiana, Maria, Anastasia ve Aleksey. Ailenin Aleksey adında bir oğlu, hemofili hastalığına sahipti.
 3. Görevlendirme: II. Nikolay, 1894’te babası III. Aleksandr’ın ölümünün ardından tahta çıktı. Ancak görevi devraldığında Rusya, birçok sorunla karşı karşıyaydı.
 4. I. Dünya Savaşı ve Toplumsal Hoşnutsuzluk: Savaşın patlak vermesiyle birlikte Rusya ekonomik zorluklarla ve askeri yenilgilerle karşılaştı. Toplumsal hoşnutsuzluk arttı ve halk, II. Nikolay’ın liderliğine karşı giderek daha fazla eleştiri getirdi.

Ölüm Anı ve Sonrası:

II. Nikolay ve ailesi 1917 Şubat Devrimi sonrası hapsedildi ve sonunda İpatyev Evi’nde tutulmaya başlandı. Bu süre zarfında Rus İç Savaşı devam ediyordu ve Beyaz Ordu’nun güç kazanması, Romanovların yaşamını tehlikede tutuyordu.

17 Temmuz 1918 gecesi, Bolşevik liderler Romanov ailesini idam etme kararı aldı. İdamı gerçekleştiren kişiler, Yekaterinburg’daki İpatyev Evi’ne gitti. Ailenin tüm üyeleri, bir odaya toplandı ve Bolşevik yetkililer aileyi kurşuna dizdi. II. Nikolay, eşi Aleksandra, çocukları ve hizmetçileri bu trajik olayda hayatını kaybetti.

Bu idam, Romanov Hanedanı’nın sonunu ve Bolşeviklerin iktidarını pekiştirme çabalarını simgeliyordu. Romanov ailesinin ölümü, Rusya ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır ve II. Nikolay’ın liderliğindeki son dönem ile komünist rejimin acımasızlığını yansıtan bir sembol olarak kalmıştır. Romanov ailesinin cesetleri 1970’lerde bulunana kadar uzun süre kayıptı ve sonrasında Rus Ortodoks Kilisesi tarafından aziz olarak ilan edildiler.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazmayı seviyorum ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir