Web de karşımıza çok fazla para kazandırdığını söyleyen uygulama çıkıyor. Bunlar gerçek mi?
 1. Anasayfa
 2. Fraud

Web de karşımıza çok fazla para kazandırdığını söyleyen uygulama çıkıyor. Bunlar gerçek mi?

Son yıllarda herhangi bir haber sitesinde gezerken, sosyal medyada zaman öldürürken özellikle de spor ya da para kazanmayla ilgili video, haber vs. incelerken kesinlikle karşınıza para kazandırdığını söyleyen hatta ilk etapta para yüklemenize gerek olmadığını size başlangıç bonusu verdiğini ileten uygulamalar çıkmıştır.

Bu konuda bilgisi olmayanların aklındaki soru uygulamalar gerçek mi?

Son bir haftada görsel ve yazılı medya da dolandırılan özellikle orta yaşlı ve yaşlı gruba rastladıktan sonra bu yazıyı yazmaya karar verdik.

Bu Dolandırıcılık Amaçlı Reklamların Ortak Özellikleri;
 • Reklamlarda farklı yerlerden alınmış video ve görsel kullanıyorlar ve o kadar amatörler ki sadece ses montajı yapıyorlar,
 • Video ve görsellerdeki kişiler tanınmış sosyal medya fenomenleri, futbolcular vs. oluyor.
 • Video da duygusal mesajlar vermeyi ihmal etmiyorlar. (Kucağında ya da yanında bir çocuk olan kadın/erkek aylar önce işsiz kaldığını kullandığı bu uygulama sayesinde ayda 50-100 Bin TL hatta daha fazlasını kazandığını iddia ediyor)
Uygulamanın Mantığı/İşleyişi
 • Uygulamayı indiriyorsunuz ve aylarca da kullansanız yeterli çekim tutarına ulaşamıyorsunuz. (Örneğin çekim tutarı 50 USD olsun) Ama uygulamayı kullanırken sürekli karşınıza çıkan videolu ya da görsel reklamlar sayesinde uygulamayı piyasaya süren deli paralar kazanıyor.

Bu ilk örnek aslında sizi maddi anlamda mağdur etmeyen sadece duygularınızla oynayan bir yöntemdir. Asıl sizi maddi açıdan mağdur edecek yöntemler aşağıdaki iki yöntemdir.

 • Uygulamayı indirdiğinizde olmayan paranızla (verilen bonus ile) çok uçuk tutarlar kazanıyorsunuz (tabi ki fake) Ardından parayı çekmek istediğinizde sizden belirli bir ücret istiyorlar. Ücreti verdiğiniz taktirde paranızın size gönderileceğini belirtiyorlar. (Bunun içinde saçma bahaneler uyduruyorlar zaten buna mecburiyetten ya da bilgisizlikten inanan insanlar bir şekilde parayı bulup gönderiyor)
 • Diğer yöntem ise yatırdığınız 50 TL karşılığında size 60-70 TL veriyorlar tabi gaza gelen siz 3-5-10-20 Bin TL yatırıp sonra da uygulama ile irtibatı kaybediyorsunuz. (Geçen hafta görsel medya da bir hemşirenin 20 Bin USD yatırdığı konu olmuştu)
Reklamlarda karşınıza çıkan bu uygulamaların sahte olduğunu nasıl anlarsınız?

Google Play, APP Store gibi uygulama mağazalarında, ne yazık ki kötü niyetli ve dolandırıcılık amaçlı uygulamalar yer alabilmektedir. Bu tür uygulamalardan korunmak için bazı ipuçlarına ve belirtilere dikkat edebilirsiniz:

 1. Yorumlar: Uygulamanın kullanıcı yorumlarına dikkat edin. Eğer birçok kullanıcı uygulama hakkında olumsuz geri dönüş yapmışsa veya uygulamanın sahte olduğunu belirtiyorsa, bu bir uyarı işareti olabilir.
 2. Geliştirici Bilgisi: Uygulamanın geliştiricisinin diğer uygulamalarını kontrol edin. Saygın ve bilinen bir geliştiriciye sahip olup olmadığını görmek için geliştiricinin adına tıklayın. Geliştiricinin web sitesi linki varsa bu siteyi ziyaret ederek daha fazla bilgi edinin.
 3. İzinler: Uygulamanın istediği izinlere dikkat edin. Örneğin, bir fener uygulamasının rehberinize erişim istemesi gibi gereksiz izin talepleri şüpheli olabilir.
 4. İndirme Sayısı: Popüler ve bilinen uygulamalar genellikle milyonlarca indirme sayısına sahip olacaktır. Düşük indirme sayısına sahip bir uygulama yeni olabilir, ancak yine de dikkatli olun.
 5. Görünüm ve Dil: Kötü niyetli uygulamalar genellikle popüler uygulamaların taklitleridir. İsim, logo veya uygulamanın arayüzünde küçük farklılıklar olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca dil bilgisi hataları veya garip ifadeler de bir uyarı işareti olabilir.
 6. Ani Hareketler: Telefonunuzda beklenmedik veya anlamsız hareketler, pop-up reklamlar veya uygulamanın istemediğiniz izinlerle ilgili uyarılar yapması, uygulamanın kötü niyetli olabileceğine dair bir işaret olabilir.
 7. Aşırı Reklam: Uygulamanın sürekli olarak rahatsız edici pop-up reklamlar göstermesi veya sizi başka uygulamalara yönlendirmesi şüpheli olabilir.
 8. Güvenlik Araştırması: Telefonunuza bir antivirüs veya güvenlik uygulaması yükleyerek, bu uygulamaların diğer uygulamaları tarayıp tarayamayacağını kontrol edin. Böylelikle şüpheli uygulamaları tespit edebilirsiniz.

Son olarak, her zaman resmi mağazaları kullanarak uygulama indirin ve bilinmeyen kaynaklardan APK dosyaları yüklemekten kaçının. Bu, kötü niyetli uygulamaların cihazınıza sızmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

İşte size birkaç örnek uygulama görseli;

 • 1
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 1
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir