ChatGPT Nedir?
 1. Anasayfa
 2. Teknoloji

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen ve GPT-3 mimarisine dayanan bir doğal dil işleme modelidir. GPT, “Generative Pre-trained Transformer” kelimelerinin kısaltmasıdır. GPT-3, son derece büyük bir dil modelidir ve 175 milyar parametreye sahiptir. Bu da onu şu ana kadar yapılmış en büyük ve en güçlü dil modeli yapmaktadır.

ChatGPT, metin tabanlı diyaloglar için özel olarak tasarlanmıştır. Kullanıcılar, metin tabanlı girişlerle (metin mesajları gibi) sisteme sorular sorar veya talimatlar verir. ChatGPT, kullanıcının girişine uygun şekilde yanıtlar üretir. GPT-3’ün büyük boyutu ve çeşitli konular hakkında eğitilmiş olması sayesinde, ChatGPT, metin girişlerine çeşitli konularda insan benzeri ve tutarlı cevaplar verebilir.

ChatGPT, geniş dil bilgisine sahip olduğu için, eğitilmediği özel verilere ve talimatlara hızlı bir şekilde uyum sağlayabilir. Bu özelliği, geniş bir kullanım alanı olan metin tabanlı diyalog sistemlerinin geliştirilmesinde büyük bir avantaj sağlar. Kullanıcıların sorularını cevaplamak, dil çevirisi yapmak, metin analizi yapmak, metin oluşturmak, dijital asistanlar için temel oluşturmak ve daha birçok dil işleme görevini gerçekleştirmek için kullanılabilir.

ChatGPT ve GPT-3 gibi büyük dil modelleri, dil işleme ve yapay zeka alanında önemli bir ilerleme olarak kabul edilir. Bu tür modeller, doğal dilin daha iyi anlaşılması ve insan benzeri yanıtların üretilmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır. Ancak, bu tür modellerin etik ve güvenlik konuları da dikkatle ele alınması gereken önemli konulardır.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazmayı seviyorum ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir