Loading...
tr usd
USD
0.08%
Amerikan Doları
32,84 TRY
tr euro
EURO
-0.08%
Euro
35,18 TRY
tr chf
CHF
0.02%
İsviçre Frangı
36,84 TRY
tr cny
CNY
0.15%
Çin Yuanı
4,52 TRY
tr gbp
GBP
-0.14%
İngiliz Sterlini
41,67 TRY
bist-100
BIST
2.57%
Bist 100
10.739,94 TRY
gau
GR. ALTIN
0.16%
Gram Altın
2.493,82 TRY
btc
BTC
0.02%
Bitcoin
64.885,06 USDT
eth
ETH
0.01%
Ethereum
3.513,25 USDT
bch
BCH
-0.26%
Bitcoin Cash
388,81 USDT
xrp
XRP
0.08%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.24%
Litecoin
74,51 USDT
bnb
BNB
-0.21%
Binance Coin
586,45 USDT
sol
SOL
0.27%
Solana
133,93 USDT
avax
AVAX
-0.07%
Avalanche
27,56 USDT

Monero

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Monero (XMR), güçlü gizlilik ve anonimlik özellikleriyle tanınan, gizlilik odaklı bir kripto para birimidir. Bitcoin’in kod tabanından türetilen ve dolayısıyla şeffaflık özelliklerini miras alan diğer birçok kripto para biriminin aksine Monero, işlemlerin özel ve izlenemez olmasını sağlamak için farklı bir dizi şifreleme tekniği kullanır. Monero’nun bazı önemli yönleri şunlardır:

  1. Gizlilik : Monero’nun öncelikli hedeflerinden biri kullanıcılarına güçlü bir gizlilik sunmaktır. Bir Monero işleminde gönderen, alıcı ve işlem tutarının tamamı gelişmiş şifreleme teknikleri kullanılarak gizlenir.
  2. Zil İmzaları : Bu, gönderene işlem gizliliği sağlayan bir şifreleme tekniğidir. Harcama yapan kişinin girdisini diğer bir grupla karıştırır ve işlemde gerçekte hangi fonların harcandığını belirlemeyi kriptografik olarak zorlaştırır.
  3. Gizli Adresler : Bunlar alıcının gizliliğini sağlar. Parayı (Bitcoin’de olduğu gibi) statik bir adrese göndermek yerine, her işlem için tek seferlik bir adres oluşturulur. Bu, işlemleri belirli bir alıcıya bağlamayı zorlaştırır.
  4. Halka Gizli İşlemler (RingCT) : Bu özellik, işlem tutarını genel görünümden gizler.
  5. Değiştirilebilirlik : Gizlilik özelliklerinden dolayı Monero paraları değiştirilebilir. Bu, para biriminin her biriminin başka bir birim ile ikame edilebileceği anlamına gelir. Bu, madeni paraların geçmiş işlem geçmişleri nedeniyle potansiyel olarak “lekelenebileceği” Bitcoin gibi şeffaf madeni paralardan farklıdır.
  6. İş Kanıtı Madenciliği : Eylül 2021’deki son güncellemem itibarıyla Monero, RandomX karma algoritmasıyla bir iş kanıtı (PoW) fikir birliği mekanizması kullanıyor. Bu algoritma, merkezi olmayan madenciliği teşvik eden genel amaçlı CPU’larda etkili olacak şekilde tasarlanmıştır.
  7. Dinamik Ölçeklenebilirlik : Sabit blok boyutuna sahip Bitcoin’in aksine Monero’nun dinamik blok boyutu vardır. Bu, Monero ağının işlem hacmindeki değişikliklere hard fork gerektirmeden uyum sağlayabileceği anlamına gelir.
  8. Düzenli Sert Çatallar : Monero, yeni özellikler veya ayarlamalar sunmak için periyodik olarak sert çatallara (ağ yükseltmeleri) tabi tutulur. Bu çatallar genellikle çekişmeli değildir ve önceden planlanmıştır.
  9. Ön Madencilik veya Insta-mine Yok : Monero’nun bir ön madenciliği (coinlerin halka açık lansmanından önce üretildiği yer) veya insta-mine (başlangıçta çok sayıda koinin çıkarıldığı yer) yoktu. Bu, ona adil bir lansman yapma itibarı kazandırdı.
  10. Taban Topluluğu : Monero, geliştirme ve diğer kararların geniş bir topluluk üyesi, geliştirici ve araştırmacı grubu tarafından yönlendirildiği, topluluk odaklı güçlü bir ahlak anlayışına sahiptir.

Monero ve diğer mahremiyet odaklı koinler hakkında dikkat edilmesi gereken nokta, onların mahremiyet özelliklerinin düzenleyici incelemelere yol açabilmesidir. Bazı borsalar ve yargı bölgeleri, yasa dışı faaliyetler için potansiyel suiistimal endişeleri nedeniyle gizlilik koinlerine kısıtlamalar getirmiştir. Her yatırımda olduğu gibi, Monero veya benzeri varlıkları değerlendirirken kapsamlı araştırma yapmak ve düzenleyici ortamı dikkate almak çok önemlidir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Monero

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir