Sahte Kimlik Kartı Nasıl Anlaşılır?
 1. Anasayfa
 2. Fraud
Trendlerdeki Yazı

Sahte Kimlik Kartı Nasıl Anlaşılır?

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve nüfus kütüklerinde kaydı bulunduğunu kanıtlayan resmî kimlik belgesidir. Yurt içinde Nüfus Müdürlükleri, yurt dışındaysa Türkiye Cumhuriyeti‘nin dış temsilcilikleri tarafından verilir.

Ülkemizde Kimlik Belgelerinin Tarihçesi

Osmanlı Devleti zamanında “Devleti Aliyye-i Osmaniyye Tezkiresi” adıyla kullanılmaya başlayan kimlik belgesi, kişinin adı, anne adı, baba adı, milleti, mesleği, göz rengi ve boyu ile ilgili bilgileri içeriyordu.

1926 yılında defter biçimini alan “Nüfus Cüzdanı”, 1976 yılında sonra ise tek sayfalık bir belge halini almıştır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgelerinin tarihçesinden kısaca bahsettikten sonra gelelim sahte kimlik kartının nasıl anlaşılacağına.

Bunu anlamanın birçok yolu vardır. Fakat biz kısa ve anlaşılır sahtecilik özelliklerinden bahsedeceğiz.

 • Kimlik önyüz sağ tarafta gizli bir görüntü ve görüntünün altında 6 haneli bir kod vardır. Bu kodun ilk karakteri kimlik sahibi kişinin soyadının son harfi ile başlar ve kod kişinin isminin son harfi ile biter. Örnek ile açıklamak gerekirse; adınız Ahmet soyadınız da Mehmet olsun. Bu 6 haneli kod T ile başlar T ile biter. İlgili kod bu şekilde değilse kimlik sahtedir.
 • Yine kimliğin arka yüzünde 3 sıralı kodların yazdığı yerde ilk sırada TUR yazısından sonra son rakama kadar kimlik Seri No‘ nuz yer alır. Bir < işaretinden sonra ise TC Kimlik Numarası yer alır.
 • İkinci sırada ilk 6 hane doğum tarihinizin tersten yazımıdır. Örnek 89.08.08 gibi. (1989 Ağustos 8) Bu tarihten sonra arada bir rakam ve bir harf olur peşine kimlik geçerlilik tarihinizin tersten yazımı yer alır.
 • Son sırada ise soyisim ve isminiz aralarında iki karakter << işareti ile ayrılarak yer alır.

Yukarıdaki görselde yeni kimlik kartını görüyorsunuz.

Arka yüzde yer alan açıklamadığımız diğer karakterlerin bir algoritması olup buna göre hesaplandığında yine kimliğin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu bize söyler. Keza ıslak imza, gökkuşağı baskı, guilloche (giyoş) desen, optik değişken mürekkep, mikro yazı gibi bilgilerde bize kimliğin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu söyler.

Bunun yanında kişi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı‘ nı 15 yaşından sonra almış ama kimlikte imza yoksa okuma-yazma bilmiyor veya bir özrü var demektir.

 • 1
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 1
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir