Yatırım Dolandırıcılığı
 1. Anasayfa
 2. Fraud

Yatırım Dolandırıcılığı

Yatırım dolandırıcılığı, kişilerin veya şirketlerin, gerçek dışı veya yanıltıcı vaatlerle yatırım fırsatları sunarak, insanları kandırarak para veya diğer varlıklarını çalmayı amaçlayan sahtekârlık taktikleridir. Yatırım dolandırıcılığı, insanları yüksek getiri vaadiyle cazip görünen ancak aslında dolandırıcının menfaatlerini korumak için tasarlanmış sahte veya eksik bilgi verilen yatırım fırsatlarına yönlendirme amacını taşır. Bu tür dolandırıcılıklar, finansal alanda yapılan yatırımların ve işlemlerin artan popülaritesi ve karmaşıklığı nedeniyle artan bir endişe kaynağı olmuştur.

Yatırım dolandırıcıları, kurbanlarını genellikle aşağıdaki yöntemlerle kandırırlar:
 • Sahte Yatırım Fırsatları: Yüksek getiri vaadiyle sahte yatırım fırsatları sunarak insanları cezbetmeye çalışırlar. Örneğin, “hızlı zengin olma” vaadiyle yatırım yapmalarını teşvik ederler.
 • Pyramid Şemaları: Yatırımcılardan yeni yatırımcılar getirmelerini ve onların yatırım yapmasını isteyerek, piramit şeklinde büyüyen bir yapı oluştururlar. Bu tür yapılar sürdürülemez ve sonradan katılanlar zarar görür.
 • Kimlik Hırsızlığı: Yatırım dolandırıcıları, kişisel bilgilerinizi çalabilir ve bunları başka amaçlar için kullanabilirler. Bu, dolandırıcılara, sahte yatırım hesapları açmada veya mevcut hesapları ele geçirmede yardımcı olabilir.
 • Bilgisizlik veya Güven İstismarı: Yatırımcıların finansal konularda yeterli bilgiye sahip olmamasını veya güvenlerinin istismar edilmesini sağlayarak, onları yanlış yatırım kararları almaya yönlendirebilirler.
 • Dolandırıcı Şirketler: Sahte şirketler ve web siteleri aracılığıyla, meşru görünen ama gerçekte sahte ve düzmece yatırım fırsatları sunabilirler.
 • Ünlü Kişilerin Fotoğrafları: Dolandırıcılar çok basit bir şekilde hazırlanabilen fotoğraflarla konu hakkında bilgisi olmayan kişileri dolandırırlar. Fotoğraflarda ünlü futbolcular, ülkenin önde gelen siyaset ya da iş adamlarının görüntülerini kullanarak ”x’ de yatırımını bize yaptı 1 ayda parasını 5′ e katladı” tarzında bilgi paylaşırlar. İlginç olan şudur ki görselde paylaşılan kişiler ya milyar dolarlarla ölçülen servet sahibi iş adamları ya da aşağıdaki görselde olduğu gibi yılda milyon dolar para kazan futbolcular. Sizce bu kişilerin ayda 20 bine, 30 bine ihtiyacı var mı?

Evet parasızlık maalesef günümüzde ülkemiz insanlarının en temel sorunu hemen hemen çoğumuz ev kiramızı, faturalarımızı, banka borçlarımızı ödeyemiyoruz. Muhtemelen insan gibi yaşayamıyoruz bile fakat olmayan paranızı da dolandırıcılara kaptırmayın. Zor olsada lütfen bir işe girmeden sağlıklı düşünün.

Yatırım dolandırıcılığı, maalesef birçok insanın ciddi finansal kayıplar yaşamasına ve güvenini yitirmesine neden olabilir. Bu nedenle, yatırımcıların dikkatli ve temkinli olmaları, yatırım yapmadan önce araştırma yapmaları, resmi düzenleyici kurumların onayladığı ve denetlediği yatırım platformlarına güvenmeleri önemlidir. Ayrıca, şüpheli yatırım fırsatları veya dolandırıcılık girişimleriyle karşılaşıldığında, hemen yetkililere bildirilmelidir.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir