Leonardo da Vinci’nin Yaşamı
 1. Anasayfa
 2. Kimdir?

Leonardo da Vinci’nin Yaşamı

Leonardo da Vinci, İtalyan Rönesans döneminin en ünlü ve çok yönlü sanatçılarından biridir. 15 Nisan 1452 tarihinde, günümüzde İtalya’nın Floransa şehrine yakın Vinci köyünde doğmuştur. Hem ressam, hem bilim insanı, hem mühendis, hem de bilge olarak kabul edilen Leonardo da Vinci, birçok alanda büyük başarılar elde etmiştir.

Leonardo’nun erken yaşamı hakkında pek çok ayrıntıya sahip değiliz. Floransa’da sanat eğitimi aldıktan sonra, 1482 yılında Milano’ya taşınarak dük Ludovico Sforza’nın hizmetine girdi. Milano’da resim yapmanın yanı sıra mühendislik ve bilimsel çalışmalarla da ilgilenmeye başladı. Anatomik çalışmalara da merak duyan Leonardo, insan bedeninin ve doğanın incelenmesine büyük önem vermiştir.

Leonardo, Rönesans sanatının en ünlü eserlerinden bazılarını üretmiştir. “Son Akşam Yemeği” ve “Mona Lisa” gibi dünya çapında ün kazanan tablolar onun ustalık eserlerindendir. Ressamlık yanında da Vinci, mimari ve mühendislik alanlarında da önemli tasarımlar ve projeler üretmiştir. Uçan makine, su altı araçları, helikopter benzeri cihazlar gibi çağının ötesinde birçok icat ve tasarımı olmuştur. Ancak pek çoğu o dönemde uygulanabilir değildi ve zamanına göre hayal ürünü olarak kabul edilmişti.

Leonardo da Vinci’nin sanatsal ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra el yazmalarında da birçok not ve çizim bulunmaktadır. Bu notlar, onun düşüncelerini ve çalışmalarını gelecek nesillere aktarmak için kullanılmıştır.

Leonardo da Vinci, 2 Mayıs 1519 tarihinde Fransa’nın Amboise şehrinde yaşamını yitirmiştir. Onun eserleri ve çalışmaları, dünya tarihine önemli bir miras bırakmış ve günümüzde de sanat ve bilim dünyasında büyük bir etkiye sahip olmaya devam etmektedir.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazmayı seviyorum ve ilginizi çekeceğini düşündüğüm bilgileri sizlerle paylaşıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir