Loading...
tr usd
USD
0.1%
Amerikan Doları
32,84 TRY
tr euro
EURO
-0.12%
Euro
35,17 TRY
tr chf
CHF
0.03%
İsviçre Frangı
36,84 TRY
tr cny
CNY
0.15%
Çin Yuanı
4,52 TRY
tr gbp
GBP
-0.12%
İngiliz Sterlini
41,67 TRY
bist-100
BIST
2.57%
Bist 100
10.739,94 TRY
gau
GR. ALTIN
0.13%
Gram Altın
2.492,95 TRY
btc
BTC
0.08%
Bitcoin
64.923,32 USDT
eth
ETH
0.29%
Ethereum
3.523,07 USDT
bch
BCH
0.17%
Bitcoin Cash
390,47 USDT
xrp
XRP
0.38%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
-0.31%
Litecoin
74,46 USDT
bnb
BNB
-0.02%
Binance Coin
587,53 USDT
sol
SOL
0.22%
Solana
133,85 USDT
avax
AVAX
0.64%
Avalanche
27,76 USDT

AMH Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kısaca AMH olarak bilinen Anti Müllerian Hormonu kadınlardaki yumurtalık rezervinin kalitesini gösteren bir hormondur. AMH, kadınlardaki doğurganlık seviyesini gösteren hormon olmasının yanında anne karnındaki bebeğin cinsiyetini de belirler. Bu nedenle hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunmaktadır.

Kadınlık organlarının yer aldığı alana müller kanalı adı verilir. Anne rahminde gelişen fetüs erkekse, testislerinden bulunan hücreler, hormon salgılayarak bu kanalın gelişmesini engeller. Fetüsün dişi olması durumunda ise müller kanalının gelişmesini baskılayan bir hormon oluşmadığı için müller gelişimi devam eder ve dişilik organları oluşur.

Vücutta doğuştan itibaren salgılanmaya başlayan AMH kadınların yaşam döngüsündeki yaş aralıkları ile değişkenlik gösterir. Menopoz dönemine kadar azalarak salgılanmaya devam eder.

Bebek sahibi olmayı düşünen kadınlar için önemli bir parametre değeri taşıyan AMH, kadın vücudundaki olgunlaşmaya başlayan yumurta keselerinde gelişen hücrelere bağlı olarak salgılanan bir hormondur.

  • AMH Testi Nedir?

Kısırlık endişeyle doktora başvuran kadınlara E2, FSH ve AMH testleri uygulanır. E2 ve FSH testi yumurta rezervi ve menopoz konusunda fikir verir. Bu testlerin âdetin 3. günü yapılması gerekmektedir. 

AMH testi de diğerleri gibi yumurta rezervi ve menopoz konusunda bilgi vermektedir Uygulanabilirliği diğerlerinin aksine sadece adet dönemiyle kısıtlı değildir. Herhangi bir zaman diliminde uygulanabilir ancak pek çok doktor tarafından adet döneminde uygulanması önerilir. Sonuçları güvenilirdir. Kadının doğurganlığı hakkında detaylı bilgiler verir. Bu da infertilite tedavisi için önemli bir yol gösterici olmasını sağlar. Kan alma yoluyla gerçekleştirilir.

  • AMH Testi Neden Yaptırılır?

Yapılan araştırmalarda Anti-Müllerian değerinin kadının yumurtalık rezervini en doğru gösteren testlerden biri olduğu sonucuna varılmıştır.

İnfertilite tedavisi alanındaki yeni gelişmelerle birlikte AMH testi, pratikliği ve güvenilirliği sayesinde FSH testinin yerine geçmeye başlamıştır. Anti-Müllerian Hormon Testi, FSM ile kıyaslandığında daha doğru sonuçlar sunduğu için kısırlık tedavisi planlamasında için en sık başvurulan referanslardan biri haline gelmiştir.

  • AMH Değeri Kaç Olmalıdır?

Kadınlarda genel olarak kabul edilmiş AMH referans değeri 1-3 ng/dl arasındadır. Test sonucunda AMH değerinin 4 ng/ml ve üzerinde olması yüksek kabul edilir. AMH, 1.5 ila 3 ng/ml aralığında ise normal AMH, 1 ng/ml ve altındaki Anti-müller değeri ise düşük yumurta rezervi olduğunu göstermektedir.

  • AMH Değerini Korumak İçin Ne Yapılmalıdır?

AMH hormonu yumurta rezervlerinin son durumunu gösteren bir hormondur. Kadınlarda yaşın ilerlemesiyle birlikte yumurta sayısı da azalır. Yumurta rezervinin azalması geri döndürülemez bir süreçtir ve düşük sevilerde seyreden AHM seviyesi kişinin menopoza doğru ilerlediğini göstermektedir. Kadının içinde bulunduğu yaş göz önüne alınarak erken menopoza girip girmeyeceği tespit edilebilir.

AMH yüksekliği ise yaygın olarak fazla yumurtalık rezervine neden olan polikistik over sendromuna sahip kişilerde görülür.

AMH düşüklüğünün henüz kanıtlanmış bir tedavisi yoktur. Düşük AMH değeri, çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların acele etmelerini gösteren bir işarettir.

AMH düşüklüğünün tedavisi olmasa da kişiye özel infertilite tedavisi planlanarak gebelik şansı yakalanabilmektedir. Bu tarz durumlarda yumurta dondurma işlemi alternatif bir çözüm olarak değerlendirilebilir.  

Kısırlık tedavisinde önemli bir yer tutan AMH testi ve sonuçları hakkında bilgi almak için hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
1
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
2
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
AMH Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir