Loading...
tr usd
USD
0.04%
Amerikan Doları
32,52 TRY
tr euro
EURO
0.21%
Euro
35,05 TRY
tr chf
CHF
0.02%
İsviçre Frangı
36,80 TRY
tr cny
CNY
-0.14%
Çin Yuanı
4,48 TRY
tr gbp
GBP
0.26%
İngiliz Sterlini
41,59 TRY
bist-100
BIST
0.76%
Bist 100
10.471,32 TRY
gau
GR. ALTIN
0.03%
Gram Altın
2.433,30 TRY
btc
BTC
-0.48%
Bitcoin
64.863,64 USDT
eth
ETH
2.14%
Ethereum
3.558,35 USDT
bch
BCH
-0.46%
Bitcoin Cash
387,51 USDT
xrp
XRP
0.29%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
1.39%
Litecoin
73,67 USDT
bnb
BNB
1.62%
Binance Coin
598,19 USDT
sol
SOL
-1.77%
Solana
134,98 USDT
avax
AVAX
0.91%
Avalanche
26,84 USDT
 1. Haberler
 2. Fraud
 3. Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edilir? E-Posta Dolandırıcılığına İlişkin Bilgiler

Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edilir? E-Posta Dolandırıcılığına İlişkin Bilgiler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Kimlik avı e-postasını tespit etmek, kendinizi ve hassas bilgilerinizi siber suçluların eline geçmekten korumak açısından çok önemlidir. Kimlik avı e-postaları, bireyleri kişisel veya gizli bilgileri ifşa etmeleri için kandırmak üzere tasarlanmıştır. Kimlik avı e-postasının nasıl tespit edileceğine ilişkin bilgiler ve ipuçlarını burada bulabilirsiniz:

1. Gönderenin E-posta Adresini Kontrol Edin:

 • Gönderenin e-posta adresini dikkatlice inceleyin. Kimlik avı yapanlar genellikle meşru adresleri taklit eden e-posta adresleri kullanır ancak ince farklılıklar veya yazım hataları olabilir.

2. Genel Selamlamaları arayın:

 • Kimlik avı e-postaları genellikle size isminizle hitap etmek yerine “Sayın Kullanıcı” veya “Sayın Müşteri” gibi genel selamlamalar kullanır. Meşru kuruluşlar genellikle e-postalarını kişiselleştirir.

3. Yazım ve Dilbilgisi Hatalarını Kontrol Edin:

 • Kimlik avı e-postaları sıklıkla yazım ve dilbilgisi hataları içerir. Meşru kuruluşlar genellikle iletişimlerini dikkatle okurlar.

4. Tıklamadan Önce Bağlantıları Doğrulayın:

 • Gerçek URL’yi görmek için e-postadaki herhangi bir bağlantının üzerine tıklamadan gelin. Bağlantı adresi şüpheli görünüyorsa veya kuruluşun resmi web sitesiyle eşleşmiyorsa, bu bir kimlik avı girişimi olabilir.

5. Aciliyet ve Tehditlere Dikkat Edin:

 • Kimlik avı e-postaları genellikle bir aciliyet duygusu yaratır veya sizi hemen harekete geçmeye zorlamak için tehditler kullanır. E-postanın hızlı yanıt vermemenin korkunç bir sonucunu doğurması durumunda dikkatli olun.

6. Olağandışı İstekleri Kontrol Edin:

 • Kişisel bilgilere, şifrelere veya mali ayrıntılara yönelik beklenmedik taleplere karşı şüpheci olun. Meşru kuruluşlar genellikle hassas bilgileri e-posta yoluyla talep etmezler.

7. E-posta İçeriğini Doğrulayın:

 • Kimlik avı e-postaları beklenmeyen ekler veya dosya indirme istemleri içerebilir. Gönderenin meşruluğundan emin olmadığınız sürece ekleri açmayın veya bağlantılara tıklamayın.

8. E-posta İmzalarını İnceleyin:

 • Kuruluşlardan gelen meşru e-postalar genellikle iletişim bilgilerini içeren profesyonel imzalar içerir. Uygun imzaların olmaması bir kimlik avı girişiminin işareti olabilir.

9. Selamlamayı ve Tonunu Kontrol Edin:

 • Kimlik avı e-postaları genel selamlamalar kullanabilir ve alışılmadık bir ton benimseyebilir. E-posta kuruluşun tipik iletişim tarzına uymuyorsa dikkatli olun.

10. Güvenlik Yazılımını Kullanın:

 • Kimlik avı girişimlerini tanımlamaya ve engellemeye yardımcı olacak kimlik avı önleme özellikleri içeren güçlü bir güvenlik yazılımı kullanın.

11. Kendinizi Eğitin:

 • En son kimlik avı teknikleri hakkında bilgi sahibi olun. Kuruluşlar genellikle kimlik avı girişimlerinin nasıl tanımlanacağı konusunda yönergeler sağlar.

12. Kaynakla Doğrulayın:

 • Şüpheniz varsa, e-postanın meşruluğunu doğrulamak için resmi iletişim bilgilerini (e-postada sağlanan bilgileri değil) kullanarak doğrudan kuruluşla iletişime geçin.

Dikkatli ve şüpheci olmak, kimlik avı dolandırıcılıklarının kurbanı olmaktan kaçınmanın anahtarıdır. Gelişen kimlik avı taktiklerinin bir adım önünde olmak için siber güvenlikle ilgili en iyi uygulamalar hakkındaki bilgilerinizi düzenli olarak güncelleyin.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kimlik Avı Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edilir? E-Posta Dolandırıcılığına İlişkin Bilgiler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir