Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

0

Temassız ödemede Avrupa’ nın öncüsü sayılan Türkiye de ilk temassız ödeme 2006 yılında yapılmıştır. Bu uygulamayı çıkartan ise Mastercard ve Garanti Bankası işbirliği ile Bonus Card kredi kartıdır. Günümüzde chip ve temassız işlem işareti olan her kart ile temassız işlem yapılabilir. Buna debit kartlar da dahildir. Bunun için kartınızın chipli ve temassız ödeme limiti olması yeterlidir. Ayrıca temassız ödeme özelliği şifresiz olarak 500 TL ile sınırlıdır. Temassız ödemeler ile ilgili genel bilgileri verdikten sonra gelelim ‘Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar’ a.

Temassız kartlar NFC teknolojisi kullanır, bu da 3-4 cm bir aralıkta veri ileten 13.56Mhz radyo frekansı teknolojisini demektir. Yani temassız kartınız ile yalnızca NFC özelliği olan cihaz ya da poslarda işlem yapabilirsiniz.

Temassız Ödemeler Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar

Yanlış 1: “Kart bilgilerim cebime yakın tutulan cihazlar ile çalınabilir ya da ödeme yapılabilir”

Yukarıdaki olay mümkün değildir. Temassız kartlar NFC teknolojisi kullanır, bu da 3-4 cm bir aralıkta veri ileten 13.56Mhz radyo frekansı teknolojisini demektir. Bu durumun gerçekleşmesi için cihazın kartınıza sıfıra yakın temas etmesi gerekir.

Yanlış 2: “Dolandırıcı temassız kart bilgilerimi ele geçirirse adıma fiziksel sahte bir kart oluşturabilir”

Kart ile yapılan her işlemde terminal ve kart arasında tek seferlik bir şifre kullanılır. Arada iletilen bilginin şifreli olması demek, temassız işlem ile kart bilgilerinizin kopyalanmasına olanak yok demektir.

Yanlış 3: “Fiziksel bir kart oluşturulamasa bile kart bilgilerim online alışverişlerde kullanılabilir”

Online alışverişlerde kart bilgisi, kart sahibi ad-soyadı, CVV2 kodu ve çoğunlukla bankaya kayıtlı cep telefonunuza şifre gelir. Yani bu durumda mümkün değildir.

Yanlış 4: “Kart bilgilerimin yanı sıra kimlik bilgilerim de çalınabilir”

Ödeme yaparken kimlik bilgilerinizi vermiyorsunuz. O halde kart bilgilerinizin içerisinde kimlik bilgileriniz olmaz :)

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli