Volatilite Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. Finans Haberleri

Volatilite Nedir?

Volatilite; kelimesinin sözlük anlamı oynaklıktır. Genellikle bir finansal enstrümanın belirli bir zaman aralığında gözlenen değer değişiminin standart sapması anlamındadır. İlgili finansal enstrümanın belirli zaman periyodundaki riskini ölçmeye yarar. Bazen direkt bir değer olarak, bazen de yüzde verilerek belirtilir.

Kısaca, belirli bir zaman aralığındaki fiyat değişkenliğini gösteren değere Volatilite denir. Standart sapma cinsinden hesaplanır ve 100 TL gibi net bir fiyat ya da %20 gibi bir oran ile gösterilebilir.

Volatilite Nasıl Ölçülür?

Volatilite hesaplama işlemi, varyans ya da standart sapma hesaplama işlemi ile aynıdır.

Yüksek Volatilite Nedir?

Yüksek volatilite, bir varlığın değerinin potansiyel olarak daha geniş bir değer aralığına yayılabileceği anlamına gelir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Nedir?

Sermaye Piyasası Kurulunun ilgili kararları uyarınca, Borsa İstanbul Pay Piyasasında işlem gören paylarda işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi uygulanmaktadır.

Bu doğrultuda piyasada üç seviyeden oluşan bir tedbir sistemi uygulanır. Her seviye geçişinde, bir önceki seviyenin tedbirleri de devam eder. Tedbir almayı gerektiren bir durum olduğunda, tedbir uygulanacak tarihler Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirilir.

  1. Seviye: Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı Tedbiri
  2. Seviye: Brüt Takas Tedbiri
  3. Seviye: Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme Tedbiri

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli