Asgari Ödeme Tutarı nedir? Nasıl Hesaplanır?
 1. Anasayfa
 2. Finans Haberleri

Asgari Ödeme Tutarı nedir? Nasıl Hesaplanır?

Öncelikle “Asgari Ödeme Tutarı” ülkemiz ekonomik koşulları ve Merkez Bankası & Hazine ve Maliye Bakanlığı‘ nın sürekli değişen politikaları yüzünden sürekli değişmektedir. Bu yüzden aşağıda sadece Asgari Ödeme Tutarı‘nın ne olduğu ve nasıl hesaplandığı bilgisine yer veriyoruz.

“Asgari Ödeme Tutarı,” kredi kartları ve bazı tüketici kredileri için kullanılan bir terimdir. Kredi kartı sahiplerinin her ay ödemeleri gereken en düşük tutardır. Asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzu tamamen ödememeniz durumunda bile hesapta kötü bir duruma düşmemeniz için belirlenmiştir. Ancak asgari ödemeyi yaptığınızda, kalan borç üzerinden faiz işlemeye devam edecektir, bu nedenle sadece asgari ödemeyi yaparak borçtan kurtulmak genellikle uzun zaman alır.

Asgari ödeme tutarı, bankadan bankaya değişiklik gösterebilir ve genellikle şu unsurların bir kombinasyonunu içerir:
 1. Sabit Ücret: Bazı bankalar, asgari ödeme tutarının bir kısmı olarak sabit bir ücret belirler.
 2. Yüzdesel Hesaplama: Bankalar, toplam borcunuzun belirli bir yüzdesini asgari ödeme tutarı olarak belirleyebilir. Örneğin, toplam borcunuzun %2’si veya %3’ü gibi.
 3. Faiz ve Ücretler: Asgari ödeme genellikle o ay için oluşan faiz ve ücretleri de içerebilir.
 4. Vadesi Gelen Borç: Eğer kartınıza taksitli bir alışveriş yaptıysanız, o ay için vadesi gelen taksit tutarı da asgari ödeme tutarınızı etkileyebilir.

Örnek olarak, bankanız asgari ödeme tutarını “toplam borcun %2’si veya 20 TL (hangisi daha yüksekse) + vadesi gelen taksitler” olarak belirlemişse ve sizin toplam borcunuz 1000 TL ve o ay için vadesi gelen taksitler toplamı 50 TL ise; hesaplama şöyle olacaktır:

1000 TL’nin %2’si = 20 TL Asgari ödeme = 20 TL + 50 TL = 70 TL

Bu hesaplama yöntemi örnek amaçlıdır ve gerçekte nasıl hesaplandığı konusunda kendi bankanızın sözleşmesine ve bilgilendirmelerine başvurmalısınız. Asgari ödemenin sadece bu tutarı ödeyerek borcunuzun büyümesini engelleyeceğini, borcu tamamen kapatmayacağını unutmamanız önemlidir.

 • 0
  emoji-1
  Emoji
 • 0
  emoji-2
  Emoji
 • 0
  emoji-3
  Emoji
 • 0
  emoji-4
  Emoji
 • 0
  emoji-5
  Emoji
 • 0
  emoji-6
  Emoji
 • 0
  emoji-7
  Emoji

Yazılarımla banka, kripto ve e-ticaret platformu müşterilerini FRAUD tehlikelerine karşı bilgilendirmeyi amaçlıyorum.

Yazarın Profili
Paylaş
İlginizi Çekebilir
Screen-Shot-2020-12-18-at-3.23.58-PM-1-1024x573_1600x895

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir