İlikli Kemik Suyu
 1. Ana Sayfa
 2. Bir Bilgi Bir Şifa

İlikli Kemik Suyu

Estetik müdahalelerin önüne geçtiği bilinen ilikli kemik suyu, Türk mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Başta çorbalar olmak üzere pilav gibi çeşitli yemeklere konulan kemik suyu direkt içilerek de kullanılabiliyor. Ev ortamında yapılabilen ve sayısız faydasından yaptığınız andan itibaren faydalanabileceğiniz kemik iliği suyu neye iyi gelir, hangi hastalıkların önüne geçer sizler için araştırdık.

Besleyici özelliği ile dikkat çeken ilikli kemik suyu hayvan kemiklerinin kaynatılmasıyla elde edilir. Bu nedenle içeriğinde bol miktarda kalsiyum, potasyum, fosfor ve magnezyum bulunur. Aynı zamanda iliklerde bulunan A ve K vitamini, Omega 3 ve 6, demir, çinko ve selenyum mineralleri bakımından da oldukça zengindir.

Uzunca süreler kaynatılarak elde edildiği için kaynama aşamasında kemik bağlarında bulunan amino asitler suyun içerisine karışır. Düzenli tüketim halinde saydığımız vitaminlere ek olarak bu amino asitlerin de vücudunuza girmesini sağlarsınız.

Her yaştan kişinin belli bir oranda tüketmesi gereken ilikli kemik suyu kimyasal içerikli ilaç ve takviyelerden çok daha sağlıklıdır. Alanının uzman doktorları tarafında da kullanımı konusunda tavsiyeler verilen kemik iliği gelişim çağındaki çocuklardan tutun da yaşlılara kadar geniş bir hitap kitlesine sahiptir. Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilen ilikli kemik suyunun faydaları şunlardır;

 • Hamilelik dönemi boyunca tüketilen ilik suyu bel ve sırt ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Protein değerinin yükselmesi sağladığından dolayı böyle bir sorununuz varsa düzenli olarak kemikli ilik suyu tüketebilirsiniz.
 • Eklemlerde meydana gelen rahatsızlıkların ve ağrıların önüne geçer.
 • Beyin sağlığını olumlu etkiler. Stres, uykusuzluk ve gerginlik gibi sorunların önüne geçer.
 • Cilt  deformasyonunu önler, yaşlanma belirtilerini yavaşlatır.
 • Kas yapısının güçlenmesini sağlar. Bu özelliği nedeniyle aktif spor yapan kişilerin sık sık tüketmesi önerilir.
 • Kabızlık, şişkinlik, hazımsızlık gibi bağırsak ve mideden kaynaklı sorunlara iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle de mevsim geçişlerinde sık rastlanan enfeksiyonlara yakalanmanızı önler.
 • Kemik kitlesinin daha sağlam ve güçlü olmasını sağlar.
 • Sindirim sisteminin daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Tokluk hissi verdiği için kilo kontrolünde destek alınabilir.
 • Tırnak sağlığına fayda sağlayan kemikli ilik suyu hücrelerin yenilenme hızını tetikler.
 • Ciddi boyutlarda yaralanmalar ya da ameliyat gibi zorlu süreçlerin daha kolay geçmesini sağlar.

İLİKLİ KEMİK SUYU GÜNDE NE KADAR İÇİLMELİ?

Mümkün olduğunca büyük baş hayvan iliği kullanılarak yapılması önerilen kemik suyu günlük olarak tüketilebilir. Yetişkin kişilerde günde 1 su bardağı içilmesi yeterli olan kemik suyunu çocuklarda 1 çay bardağı olarak düşünebilirsiniz. Lezzetli ve zengin içeriğiyle bu kadarlık tüketimi yeterli olan ilikli kemik suyunu gelişim aşamasındaki çocuklar için haftada 2 kez olacak şekilde belirleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Anne-çocuk, birbirinden lezzetli yemek tarifleri, dualar ve güzellik sırları ile ilgili yazılarımla bende buradayım.İyi okumalar :)

Yorum ve Görüşleriniz Bizim İçin Önemli